• 0312 485 23 28
 • 0555 424 12 40
 • info@ogrencikoclugu.org

Eğitim Koçluğu Nedir?

Öğrenci koçluğu öğrenciler için ihtiyaç duyduğu alanlarda gerekli yönlendirmeleri yapan ve onları sınavlara etkili bir şekilde hazırlayan kişilere verilen addır. Öğrenci koçluğunda en önemli unsur öğrenci ve koçu arasındaki uyum ve işbirliğidir. Öğrenci koçunun genel olarak amacı öğrenciyi belirlemiş olduğu hedefleri konusunda başarıya ulaştırmak için doğru yönde yönlendirmektir. Ayrıca sıkıntı ya da stres altında olan öğrencilere gerekli motivasyonu sağlamaktadır. Bu sıkıntılı süreçte öğrencinin yaşadığı stres, sıkıntı ve bunalım durumları ile baş edebilmesi için yardımcı olmaktadır. Öğrenci koçu, öğrencisini geleceğe dair hedeflerine ulaşabilmesi için destekleyerek bunun için gerekli olan psikolojik desteği sağlamaktadır. Öğrencisinin eğitim alanında gösterdiği tüm emek ve gayreti olumlu sonuçlara bağlamak için çalışmaktadır. Öğrenci koçluğu öğrencisinin ihtiyaç duyduğu her konuda ona destek sağlamaktadır.

öğrenci koçluğu
Öğrenci koçu tüm bu işlemleri yaparken sadece öğrencisi ile değil öğrencisinin ailesi ile de başarılı ve sağlıklı ilişkiler kurarak bu şekilde çalışmalarını ilerletmektedir. Çünkü başarıya giden yol iyi bir ekip çalışmasından geçmektedir. Bu nedenle Öğrenci koçu öğrencisinin ailesini iyi tanımalı ve sürekli olarak onlarla irtibat halinde olmalıdır.

Öğrenci Koçluğunun Öğrenciye Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Öğrenci koçunun öğrencisi ve öğrencisinin ailesi ile kuracağı başarılı ekip pek çok fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Öğrenci nasıl ders çalışması gerektiğinin ve yeteneklerinin kolayca farkına varabilmektedir.
 • Öğrenci sınav korkusu yada stresini üzerinden kolayca atabilmektedir.
 • Öğrenci kendi adına bir düzen ve disiplin kazanarak sorumluluk bilincine sahip olmaktadır.
 • Öğrenci koçluğu sayesinde öğrenci sahip olduğu beceri ve yeteneklerinin farkına vararak bunları geliştirmeye çabalamaktadır.
 • Öğrenci sahip olduğu kötü alışkanlıklar ve düzensizlikten sıyrılmaktadır.
 • Öğrencinin hem ders hem de sosyal anlamda performans ve başarısı artmaktadır.
 • Öğrencinin kendisine bir hedef ve kariyer planı çizmesine yardımcı olmaktadır.
 • Dersler hakkında yapamıyorum yada anlamıyorum gibi olumsuz düşüncelerden uzaklaşmasını sağlamaktadır.
 • Ders çalışma konusunda plan ve program yapabilme ve de bu programlara uyum gösterebilme becerisini kazandırmaktadır.
 • Aile içi ilişkilerde yaşanan iletişim sorunlarının çözümüne yardımcı olarak öğrencinin psikolojik anlamda rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Öğrencide yaşanan ani ruhsal değişimleri tespit ederek bunlarla nasıl başa çıkılabileceği konusunda öğrencisini bilgilendirerek öğrenciye destek sağlamaktadır.

Öğrenci koçu yönettiği süreç içerisinde öğrencinin en yakın arkadaşı olur. Kendini tanımak isteyen bireylere oldukça iyi eğitim süreci sağlar. Öğrencilerin çevrelerine karşı bakış açısı değişir. Toplumda söz almaya başlar. Aktif bir şekilde ev, okul, aile ve diğer ilişkilerini en iyi şekilde yönetir. Kendini oldukça iyi hissetmeye başlayan öğrencinin hem sınavlarda hem de hayatının diğer bölümlerinde başarılı olma ihtimali daha yüksektir. Gelecek nesillerimizin bilinçli bir şekilde gelişmesi ve topluma daha yararlı işler sunacak kişiler olmaları için bu koçluk süreci oldukça sağlıklı bir süreçtir. Bu yüzden ailelere bu konuda tavsiyede bulunuyoruz.

Öğrenci koçu, öğrenciyle birlikte okula gitmez, ona bunu yapmak zorundasın gibi cümleler kurmaz. Emrivaki yapmaz ve baskı oluşturmaz. Öğrenci koçluğu sürecinde öğrencinin kendi isteğiyle bu sürece girmesi gerekir. Öte yandan aile baskısıyla bu süreç hiçbir şekilde verimli olmamaktadır. Bu yüzden öğrenci koçluğu için her öğrenciye ve velileriyle toplantı yapılır ve yapmak istediği sorulur. Öğrencilerin bunu gerçekten istemesi durumunda süreç başlar.

ÖĞRENCİ KOÇLUK SİSTEMİ

Öğrenci Koçluğunda Neler Yapıyoruz?

Eğitim Koçunuza Sorun?

Randevu ve Bilgi İçin: 0312 485 23 28