• 0312 485 23 28
 • 0555 424 12 40
 • info@ogrencikoclugu.org

Kariyer Koçluğu

Kariyer koçu nedir kısaca bahsedelim. İş yaşamınızda varmak istediğiniz hedefe ulaşmak için gerekli stratejiyi kurmanıza yardım eden, istek ve hedeflerinizi ortaya çıkaran ve farklı bir bakış açısı ile sizi yönlendiren kişilere verilen isimdir. Kariyer koçu sizinle birlikte çalışmaz ya da size yaptırımlar uygulamaz. Bunu yapmak zorundasın gibi cümleler kariyer koçu ile aynı paragrafta geçmez. Kariyer koçu sadece isteklerinizi gün yüzüne çıkarır ve var olan işinizde size strateji kazanma konusunda destek sağlar. Kariyerinizde bazı belirsizlikleriniz olabilir mesela… İş değiştirme konusunda kararsız olabilirsiniz ya da atmak istediğiniz adımlar konusunda kendinize güvenmiyor olabilirsiniz. İşte kariyer koçu ihtiyacınız olan gücü size verir. İş yaşamında varmak istediğiniz noktaya gidebilmenizi, yönetmeniz gereken stratejiyi, neyi isteyip ne istemediğinizi, zaman yönetimini, kariyerinizle ilgili davranış modelinizi belirlemek için size destek olur. Aynı zamanda size yeni bir bakış açısı kazandırır ve resmi büyük çerçevede görmenizi sağlar. Bazen baktığımız halde göremediğimiz şeyler vardır hayatta. Aslında oradadır, ona bakıyoruzdur ancak göremiyoruzdur. Bunun için farklı bir bakış açısı kazanmamız gerekir ki olan biteni daha net görebilelim. İşte kariyer koçu size bu farklı bakış açısını sunar ve olaylara tek bir yönden değil farklı açılardan bakmanızı sağlar.

Bu yazıda kariyer koçluğu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu konuyla alakalı detaylı bilgileri bulabilirsiniz.
Kariyer Koçluğu


Kariyer Koçu Nedir?

Kariyer koçu, iş hayatının düzenli ve hedeflerinize uygun ilerlemesi için sizlere yardımcı olan profesyonel kişilerdir. İsteklerinizin ve hedeflerinizin ortaya çıkmasını sağlayan kariyer koçları sizleri farklı bakış açılarıyla yönlendiren profesyonellerdir. Kariyer koçu sizlerle birlikte çalışıp sizlere herhangi bir baskı uygulamaz. Sizleri baskı altında hissettirip işlerinizi yapmak zorunda olduğunuzu hissettirmez. Kariyer koçları yeteneklerinizi ve istediğiniz şeyleri keşfetmenizi sağlar ve işlerinizde sizlere stratejik bir şekilde hareket etmeyi gösterir. Kariyerinizdeki belirsizliklerin yok olmasına katkıda bulunur.

İş değiştirme gibi düşünceleriniz varsa ve bu durumdan kaygılanıyorsanız, kariyer koçları, tüm kaygı ve endişelerinizin geçmesine yardımcı olur. Ayrıca yeni bir bakış açısı kazanmanızı sağlayıp, rutin hayatınızda bakıp göremediğiniz şeyleri sizlere gösterir. Kariyerlerinizle alakalı yeni kararlar almanızı sağlar. İş hayatınızda mutlu, enerjik ve azimli olmanızı öğretir. Sizlere birçok konuda farklı bakış açılarından bakmanın yollarını göstererek, başarılı bir iş hayatınızın olması için sizlere ışık tutar.

Kariyer Koçlarından Kimler Destek Alabilir?

Kariyer koçluğu kimler için faydalıdır? Sorusuna birkaç adım ve maddeyle cevap verebiliriz. Kariyer koçları sadece bir gruba destek vermez. Geniş bir kitleye hitap ederler.

 • İş hayatına ilk adımını atacak olan bireyler,
 • İş değiştirmek isteyen kişiler,
 • Hayatına dair bir dönüm noktası arayanalar ve ne yapması gerektiği konusunda kararsız olanlar,
 • Kurumsal iş hayatından uzaklaşmak isteyen ve kendine işinin patronu olmak isteyenler,
 • Sürekli olarak iş değiştiren ve bu sebepten ötürü mutsuzluk yaşayanlar,
 • Emekli olduğu halde çalışmaya devam eden ve sürekli üretken olan insanlar.

Kariyer Koçlarıyla Çalışmanın Yararları Nelerdir?

Bilinmesi gereken noktalardan biri de kariyer koçluğunun herhangi bir konuda gereklilik sunmamasıdır. Sizlere herhangi bir konuda baskı yapmazlar ve sadece sizlerin içinde olan ama keşfedemediğiniz isteklerin ortaya çıkmasını sağlarlar.

 • Ne işle meşgul olmak istediğiniz hakkında bir düşünceye sahipseniz ve fakat ilerleme konusunda problem yaşıyorsanız, kariyer koçluğu desteği almanızda yarar vardır.
 • Problemlerinizin kaynağını sizlere gösterir. Problem yaşadığınız ve içinden çıkamadığınız konularda sizlere sorular yöneltip, farkında olmadığınız düşüncelerinizin ve duygularınızın ortaya çıkmasına yardımcı olurlar.
 • İlgilendiğiniz alanlar, yetenekleriniz, hayalleriniz ve değerlerinizi tanımanız konusunda sizlere odaklanmayı öğretirler.
 • İş hayatınızda daha özgüvenli ve dik durmayı öğretirler. Dış etkenlerden kolayca etkilenmemeyi ve bu konuda dirençli olmayı kariyer koçları sizlere aşılar. İstekleriniz konusunda sizlere büyük bir motivasyon kazandırıp, kendinizi iyi hissetmenizi sağlarlar.
 • Kariyer koçları sizlerin kişisel olarak öne çıkmanızı, iş hayatınızda farklı noktalara gelmenizi ve başarılı olmanızı sağlayıp bu konuda istikrarlı olarak hayatınıza devam etmeniz konusunda sizlere yardım ederler.ar.

Günümüzde birçok kişi, kurum ve iş adamı kariyer koçluğu hizmetlerinden yararlanmaktadır. Kariyer koçluğu belli noktalarda başarısızlığa uğramış kişileri kapsamaz. Her kitleye hitap edip, çok başarılı insanlarında kariyer koçlarından yardım aldığını söyleyebiliriz. Kariyer koçluğu bu yüzden iş hayatında belli kaygılar ve hedeflerine odaklanamayan bireyler için oldukça gereklidir.

Eğitim Koçunuza Sorun?

Randevu ve Bilgi İçin: 0312 485 23 28